نویسنده : oriflame 3      تعداد بازديد : 84      بدون دیدگاه      دسته : اخبار روز, سیاسی

 پایان مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5

مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ پس از سه روز در وین پایان یافت.

به گزارش ایسنا، بر اساس توافق ایران و ۱+۵ در مذاکرات وین ۲ که ۲۷ و ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ برگزار شد،‌ هیات‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ به سرپرستی حمید بعید‌ی‌نژاد و استفان کلمنت از روز ۱۴ فروردین سال جاری آغاز و به مدت سه روز به طول انجامید.

دو طرف در دومین دور از مذاکرات کارشناسی در چارچوب گام نهایی برنامه اقدام مشترک درباره موضوعاتی از جمله غنی‌سازی، راکتور آب سنگین تحقیقاتی اراک، همکاری‌های بین‌المللی هسته‌ای و نیز لغو تحریم‌ها گفت‌وگو کردند.

بر اساس اعلام مقامات ایران و آمریکا و نیز مقامات اتحادیه اروپا موضوعات و مسایل فنی و کارشناسی در سه دورمذاکرات اولیه که از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده است و تا فروردین به طول می‌انجامد بررسی و دو طرف امیدوارند تا به درک مشترک از ایده‌ها و دیدگاه‌های یکدیگر دست یابند.

یک مقام آمریکایی جمعه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که ایران و شش قدرت جهان تهیه پیش‌نویس توافق نهایی‌شان را در ماه آینده (اردیبهشت) آغاز خواهند کرد و این امیدواری ایجاد شده است که تا ماه ژوئیه (تیرماه) توافق جامع نهایی میان این کشورها صورت خواهد گرفت.

بر اساس برنامه اقدام مشترک از تاریخ اجرای توافق ژنو (۳۰ دی ۱۳۹۲) دو طرف قرار است مذاکرات برای توافق بر سر گام نهایی و رسیدن به یک توافق جامع برای حل و فصل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای که در چارچوب آن صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تایید شده و تحریم‌های هسته‌ای یک‌جانبه و بین‌المللی علیه ایران برداشته شود را طی شش ماه انجام دهند.

سومین دور از مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین درباره گام نهایی ۱۹ و ۲۰ فروردین برگزار می‌شود. قرار است کاترین اشتون و محمد‌ جواد ظریف نمایندگان ایران و ۱+۵ در این مذاکرات روز دوشنبه ۱۸ فروردین در شام کاری آخرین جمع‌بندی و دیدگاه‌های دو طرف به ویژه پس از مذاکرات کارشناسی انجام شده در وین را به اطلاع یکدیگر برسانند.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

مطلب را به اشتراک بگذارید !
در صورتی که این مطلب را می پسندید 1+ بدهید

در مورد این مطلب !
لینک کوتاه: ادرس لینک کوتاه این مطلب
تاریخ ارسال: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ | ساعت: ۲۲:۴۳
برچسب ها : , , , , ,
بدون دیدگاه 


− 5 = 1

خبرنامه ایمیلی

آخرین مطالب

بهترین مطالب

مطالب تصادفی

تبلیغات متنی